Main Nav

Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-FEST 6 - ένα τριήμερο γεμάτο εκδηλώσεις και δρώμενα

Σχόλια: 0
inExarchia - 25/05/2017

Το Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-Fest επιστρέφει για 6η χρονιά, από τις 26 έως τις 28 Μαΐου, στο χώρο της Καλών Τεχνών στην Πειραιώς. Ομιλίες, συζητήσεις, συναυλίες, εκθέσεις βιβλίου, προβολές ταινιών και θεατρικές παραστάσεις σε ένα τριήμερο στοχασμού και επικοινωνίας για να περάσει η κοινωνία από τη θεωρία στην πράξη.

Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-FEST 6: We Are Ungovernable

ομιλίες - συναυλίες - εκθέσεις
προβολές - θέατρο - και πολλά άλλα 



Το πολιτικό περιοδικό Βαβυλωνία διοργανώνει για 6η φορά το αυτοδιαχειριζόμενο και αυτοχρηματοδοτούμενο Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B- FEST.

Το φετινό B-FEST φιλοδοξεί να αναδείξει ιδέες, κινήματα, κοινότητες και κοινωνίες που καθίστανται μη διαχειρίσιμες και μη κυβερνήσιμες στα διάκενα του υπάρχοντος παγκόσμιου ολιγαρχικού και καπιταλιστικού συστήματος. “We are ungovernable“ είναι το φετινό σύνθημα του φεστιβάλ στο οποίο μεταξύ άλλων θα συμμετέχουν ο Γάλλος πολιτικός φιλόσοφος Ζακ Ρανσιέρ, o Αldo Seoane ιθαγενής Ινδιάνος αγωνιστής από την Ντακότα των ΗΠΑ, ο Ercan Ayboga από το οικολογικό κίνημα της Μεσοποταμίας (Ροζάβα), ο Peter Sunde ιδρυτής του Pirate Bay, η Melissa Valle για το κίνημα Black Lives Matter, ο Jason Hickel ανθρωπολόγος και αρθρογράφος του The Guardian, Al Jazeera, o Uri Gordon από τους ισραηλινούς αναρχικούς ενάντια στο τείχος, κινήματα που υπερασπίζονται τα κοινά αγαθά από την Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ θα διοργανωθεί και η διεθνής συνάντηση κινημάτων για το νερό.

"Είμαστε μη διαχειρίσιμοι, μη κυβερνήσιμοι εκεί όπου η ελευθερία της απόφασης και η άμεση δημοκρατία πραγματώνονται, εκεί όπου ο δημόσιος χώρος και χρόνος επαναδημιουργείται, εκεί όπου το δικαίωμα στη ζωή και την αξιοπρέπεια δεν εκτιμάται με βάση το χρώμα ή το φύλο, εκεί όπου η πολιτική ξανασημαίνει τη διαχείριση των κοινών. We are ungovernable!" Περιοδικό Βαβυλωνία


Εκτός από τις ομιλίες, συζητήσεις, προβολές, θεατρικά και τις συναυλίες, καθημερινά θα τρέχουν εκθέσεις ζωγραφικής, έκθεση φωτογραφίας και έκθεση βιβλίου & αυτοεκδόσεων κομιξ-φανζιν. 

Δείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμα! 

 




Το αναλυτικό πρόγραμμα του B-FEST:

Καθημερινά 

- Έ
κθεση φωτογραφίας
Από τις ομάδες του Ελεύθερου Κοινωνικού Χώρου Nosotros

- Εκθέσεις ζωγραφικής

Γιώργος Μικάλεφ “17”: Εμπειρίες βασανισμού πολιτικών κρατουμένων πάνω σε χαρτόνι και «Μάνα Γη», από την Ομάδα του Ελεύθερου Κοινωνικού Χώρου Nosotros

- Έκθεση βιβλίου & αυτοεκδόσεων κομιξ-φανζιν
  
//
 

Παρασκευή 26 Μαΐου

Ομιλίες - Συζητήσεις 


18:30 - Αλλάζοντας Ζώες
Βιωματικές Προσεγγίσεις στις Ζωές των Τρανς Υποκειμένων

Paul B. Preciado (φιλόσοφος, συγγραφέας, ακτιβιστής)
Πάολα Ρεβενιώτη (ακτιβίστρια, καλλιτέχνιδα)
Ελιάνα Καναβέλη (περιοδικό Βαβυλωνία) 

 

18:30 - Κούρδοι και Κοινοτισμός στην Τουρκία του Ερντογάν
Ercan Ayboğa (Ροζάβα/ Βόρειο Κουρδιστάν/ Οικολογικό Κίνημα Μεσοποταμίας)
Νίκος Κατσιαούνης (περ. Βαβυλωνία) 

 

19:30 - Πλανήτης S.O.S.: Κλιματική Αλλαγή & Παγκόσμια Φτώχεια
Jason Hickel (ανθρωπολόγος παν/μιο LSE, The Guardian, Al Jazeera)
Ευριδίκη Μπερσή (Φίλοι της Φύσης)
Yavor Tarinski (περ. Βαβυλωνία, TRISE) 

 

20:30 - Ψηφιακά Κοινά Αγαθά
Το Ίντερνετ ως Ελεύθερος Δημόσιος Χώρος
Peter Sunde (ιδρυτής The Pirate Βay)
Αντώνης Μπρούμας (περ. Βαβυλωνία) 



Κινηματογραφικές προβολές 

18:00 - Η Μεγάλη Ουτοπία 2017
Ντοκιμαντέρ του Φώτη Λαμπρινού, 90’. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη. 
 

20:00 - Πρεμιέρα: Songs of the Underground (2017)
Ντοκιμαντέρ του Bill Mousoulis, 78’, Ελλάδα/Αυστραλία. 
Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη και τους συντελεστές.

 
21:45 - Park 
(2016)

Μυθοπλασία της Σοφίας Εξάρχου, 100’, Ελλάδα/Πολωνία. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη. 
 

00:00 - Μικρού Μήκους 1
Αλεπού (2016, 29’) της Ζακλίν Λέντζου.
Dream Toy (2015, 13’) του Χρήστου Χουλιάρα.
Limbo (2016, 30’) της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη. 

 

01:15 - Porno & Libertà [Porn To Be Free] (2016)
Ντοκιμαντέρ του Carmine Amoroso, 78’, Ιταλία
 

Θέατρο

21:00 ΜΑΜΑ ΦΡΙΚΙΟ, από τη θεατρική ομάδα Theatre de Votanique.


Παιδικά δρώμενα
18:30 Παράσταση «Ο γαϊγλάρος», από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Τα Πάντα Φι»

20:00 «Στο μονοπάτι της καρδιάς», παράσταση αφήγησης παραμυθιών για παιδιά και για μεγάλους που ονειρεύονται. Σχεδιασμός και αφήγηση με δημιουργία ηχητικών τοπίων απο τη Ζωή Νικιτάκη. 
 

Συναυλίες
Main Stage:
BARAYANKA
KRAAK
PADMÉ (PUNK-ROCK FROM ISTANBUL)
LOST BODIES
BAD LUCK
ΑΡΝΑΚΙΑ
STRESS
COYOTE'S ARROW
ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ
ΛΑΡΓΚΟ

Dance Stage:
DRAMA QUEERS, STRAP-ON UNICORNS, TEMPÊTE, Visuals: Bravo

Hip-Hop Stage:
ΟΠΛΙΣΤΗΣ
DTAEYS & VIRAL
PRODUCTIVE
TWINSANITY
ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΗΔΕΝ
MER NOIR
ZORO&BUZZ
ΣΕΞΠΥΡ&DJ VANILLA

**Οι συναυλίες ξεκινούν καθημερινά στις 19:00 το απόγευμα.
 

φωτογραφία από το B-fest 5 ομιλία του Julian Assange - από το προηγούμενο B Fest 

  
από παλαιότερο bfest φωτογραφία από παλαιότερο b-fest 
 

Σάββατο 27 Μαΐου


Ομιλίες - Συζητήσεις

18:00 - Ελευθεριακά Σχολεία
Από το Φουρφουρά στο Σάμερχιλ ή στο Σχολείο της Κοινότητας
Ευάγγελος Βλαχάκης (κινηματογραφιστής, εμψυχωτής οπτικ/κου γραμματισμού)

 
18:00 - Οι Εξορύξεις σε Ελλάδα - Κύπρο και η Απάντηση των Κοινοτήτων

(ενάντια στις εξορύξεις σε Ακάμα, Πενταδάκτυλο και Χαλκιδική)
Ελληνοκύπριοι (Κλείτος Παπαστυλιανού & Μαρία Χατζημιχαήλ από «Συσπείρωση Ατάκτων»)
Τουρκοκύπριοι (ομάδα Dayanışma)
Μέλη Επιτροπής Αγώνα Μεγάλης Παναγίας, Χαλκιδική 

 

18:00 - Αντιμιλιταρισμός και το Πρόταγμα της Ελευθερίας στη Μέση Ανατολή
Uri Gordon (Ισραήλ: Αναρχικοί ενάντια στο τείχος, παν/μιο Νότιγχαμ)
Νώντας Σκυφτούλης (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Αθήνας) 

 

19:00 - Ανοιχτή Συνέλευση του Συντονιστικού Καταλήψεων Στέγης Προσφύγων

 
19:00 - Σύγχρονοι Οικολογικοί Αγώνες σε Ροζάβα και Βόρειο Κουρδιστάν

Ercan Ayboğa (Ροζάβα/ Βόρειο Κουρδιστάν/ Οικολογικό Κίνημα Μεσοποταμίας)
Γιάννης Παπαδημητρίου (μέλος περιβαλλοντικών πρωτοβουλιών στην Ήπειρο)
Γιώργος Παπαχριστοδούλου (περ. Βαβυλωνία) 

 

20:30 - Δημοκρατία, Ισότητα, Χειραφέτηση σε έναν Κόσμο που Αλλάζει
Jacques Rancière (Γάλλος φιλόσοφος)
Αλέξανδρος Σχισμένος (περ. Βαβυλωνία) 



Κινηματογραφικές προβολές 

17:00 - Ρέκβιεμ για το Αμερικάνικο Όνειρο (2015)
Ντοκιμαντέρ του Peter Hutchison, 73’, ΗΠΑ 
 

18:15 - A Blast (2014)
Μυθοπλασία του Σύλλα Τζουμέρκα, 83’, Ελλάδα/Γερμανία/Ολλανδία. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη. 
 

20:00 - Village Potemkin (2017)
Ντοκιμαντέρ του Δομήνικου Ιγνατιάδη, 100’. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη και τους συντελεστές.

 
22:00 - Πλατεία Αμερικής 
(2016)

Μυθοπλασία του Γιάννη Σακαρίδη, 86’, Ελλάδα. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη. 
 

00:00 - Μικρού Μήκους 2
UMMI (2015, 15’) του Νίκου Αυγουστίδη.
HIWA (2016, 11’) της Ζακλίν Λέντζου.
Zero Star Hotel (2016, 6’) του Βασίλη Κεκάτου.
Spectrum (2016, 32’) της Tangerine Productions. 

 

01:00 - Poesia Sin Fin [Ποίηση Χωρίς Τέλος] (2016)
Μυθοπλασία του Alejandro Jodorowsky, 128’, Χιλή/Γαλλία 
 

Θέατρο
19:00 «…των ελλήνων»
Σκηνοθεσία: Κώστας Γεραντώνης


Παιδικά δρώμενα
18:30 - Upcycling παιδικό εργαστήρι
από την ομάδα Cado Paradiso, ένα παιχνιδοχώρο φτιαγμένο από σκουπίδια!


19:30 - Μια αγκαλιά δικαιώματα για έναν κόσμο γεμάτο φως
κουκλοθέατρο από την Έλενα Σμολοκτού

 
20:00 - Παράσταση από το Τσίρκο Cachivache 

 

Συναυλίες
Main Stage:
THREE WAY PLANE
BE UNIVERSE
ΜΕΣΚΑΛΙΝΗ
LAZYTRAINS
BAG OF NAILS
TSIRI BAND
MAGIC DE SPELL
DIRTY FUSE
BAILDSA
MUCHATRELA
SEXY CHRISTIANS
BANDALLUSIA

Dance Stage:
19.00 - 20.30 - Akis Silves
20.30 - 22.00 - Sonny Crockett & the Mighty Robot
22.00 - 23.30 - Speerit
23.30 - 01.00 - Saniter
01.00 - 02.30 - Dennis Bunas
02.30 - 04.00 - Mr.M b2b Simos Ares
04.00 - 05.30 - Softcore
05.30 - 07.00 - Nikos Thanos aka Nkt

Rebetiko Stage:
ΡΕΜΠΕΤ ΑΣΚΕΡ
ΛΑΪΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΛΑΜΠΗΔΟΝΑΣ (Λ.Ο.ΛΑ.)


**Οι συναυλίες ξεκινούν καθημερινά στις 19:00 το απόγευμα.

 
Φωτογραφία από παλαιότερο B-Fest  

Κυριακή 28 Μαΐου 

 

Ομιλίες - Συζητήσεις 

17:00 - Διεθνής Συνάντηση Κινημάτων για το Νερό
(Συμμετοχές από Ευρώπη, Αμερική, Μέση Ανατολή) 

 

18:00 - Digital Labor
Ολιγοπώλιο, Εργασία και Εκμετάλλευση στο Διαδίκτυο
Νίκος Σμυρναίος (επίκουρος καθηγητής στο Παν/μιο της Τουλούζης)
Αντώνης Μπρούμας (περ. Βαβυλωνία)

19:00 - Η.Π.Α. και Τραμπ Εποχή
Φυλή, Φύλο και η Δράση του Κινήματος Black Lives Matter
 
Melissa Valle (παν/μιο Νιου Τζέρσεϊ)
Ελιάνα Καναβέλη (διδάκτωρ κοινωνιολογίας)
Αποστόλης Στασινόπουλος (περ. Βαβυλωνία)

20:30 - Προστατεύοντας το Νερό
Ο Αγώνας του Κινήματος NODAPL

 
Aldo Seoane (Ιθαγενής από το Standing Rock, Βόρεια Ντακότα, Η.Π.Α.)
Νίκος Ιωάννου (περ. Βαβυλωνία)
 

Κινηματογραφικές προβολές

17:00 - Μικρού Μήκους 3
Φλέρυ, Η Τρελή Του Φεγγαριού (2002, 25’) του Αντώνη Μποσκοΐτη.
The Choir (2015, 7’) της Τζένης Μαρκέτου.
The Assembly in No Particular Order (2016, 12’) της Τζένης Μαρκέτου. 
Θα ακολουθήσει συζήτηση με την εικαστικό Τζένη Μαρκέτου. 
 

18:15 - Οδύσσειες Σωμάτων - Μπαλάντα για τον Νίκο Κούνδουρο (2010)
Ντοκιμαντέρ του Αντώνη Μποσκοΐτη, 80’. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη. 
 

20:15 - Καύση (2016) 
Μυθοπλασία του Στράτου Τζίτζη, 71’. 
Θα ακολουθήσει συζήτηση με την ηθοποιό Βασιλική Τρουφάκου. 
 

22:00 - Πρεμιέρα: Καλωσόρισμα (2017)
Ντοκιμαντέρ της Πάολας Ρεβενιώτη, 55’ 
 

Kαλιαρντά (2015)
Ντοκιμαντέρ της Πάολας Ρεβενιώτη, 58’. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη και τους συντελεστές. 
 

00:30 Μικρού Μήκους 4
Curriculum Vitae (2013, 15’) του Δομήνικου Ιγνατιάδη.
O Μανώλης (2017, 14’) του Μάκη Παπαδημητράτου.
A Job Interview (2016, 7’) του Αντώνη Γλαρού.
Εκεί (2015, 15’) του Γιώργου Μπακάλη.
Μάγδα (2016, 20’) του Δημήτρη Ζούρα.
Κλεπταποδόχος (2014, 13’) του Μάκη Παπαδημητράτου.
3000 (2016, 20’) τoυ Αντώνη Τσώνη. 

 

Θέατρο
19:00 «…των ελλήνων»
Σκηνοθεσία: Κώστας Γεραντώνης

21:00 «Πλην Όμως…»
από την Ακτιβιστική Ομάδα Θεάτρου του Καταπιεσμένου


Παιδικά δρώμενα
18:00 - Παιδικό εργαστήριο κατασκευής κούκλας.


19:00 - Παράσταση «Ατρόμητοι Πειρατές»
από την ομάδα κουκλοθεάτρου «OΥΠΣ».


20:30 - Παράσταση «Μουσικά τερατουργήματα Θραυσύβουλος και Κορνήλιος, Σίφης the Greek» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Αντράλα».


Συναυλίες
Main Stage:
HALAY LAMBA
ΚΟΝΣΕΡΒΑ
45RATS
RADIO SOL
ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
ΑΓΟΡΙΑSTONILIO
ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ
ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ

Rebetiko Stage:
Τραγούδι: Στέλιος Γαλανός, Ζαμπέλα Γαλανού, Βασιλική Τσιφτσή, Κιθάρες: Δημήτρης Χριστοδουλόπουλος, Χρήστος Ζούμπος, Μπουζούκι: Θανάσης Αδαμόπουλος, Μπάσο: Γιώργος Μάκρας

**Οι συναυλίες ξεκινούν καθημερινά στις 19:00 το απόγευμα.

// 


Extra info

Ημέρες
26, 27 και 28 Μαΐου 2017

Χώρος

Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256
Είσοδος ελεύθερη - με προαιρετική συνεισφορά οικονομικής ενίσχυσης

Δείτε περισσότερα
Στη σελίδα του περιοδικού Βαβυλωνία και στο fb event του φεστιβάλ.


//

Και τα αφισάκια του B-FEST 6


Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-FEST 6: We Are Ungovernable  


Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-FEST 6: We Are Ungovernable  


Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-FEST 6: We Are Ungovernable  


Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B-FEST 6: We Are Ungovernable  
 

 
Ακολουθήστε το inExarchia στο facebookinstagramtwitter, youtube
 

Σχόλια

Σχολιάστε

Εισέλθετε στο σύστημα για να υποβάλετε σχόλια
Inexarchia © 2014 - Design and Development By: Indyvisuals